DOM PEŁEN KULTURY
Edukacja. Animacja. Integracja. Rozwój

Miejski Dom Kultury im. Franciszka Chruściela w Ornecie to placówka, która ma za sobą wiele lat doświadczeń, przemian, z którą związanych było wiele niezwykłych osobowości. Od kilku lat nieustannie buduje swój wizerunek, rozwija i poszerza obszary działania, by stać się nowoczesnym miejscem wszechstronnej edukacji kulturalnej, animacji kulturalno-społecznej oraz integracji środowiska. Miejscem stanowiącym  serce lokalnej społeczności.

Dzięki stale prowadzonej współpracy z różnorodnymi partnerami oraz środowiskami, a także wspieranie inicjatyw oddolnych i zaangażowanie w działalność społeczną staje się centrum realizacji i rozwoju potrzeb kulturalnych mieszkańców gminy, uwrażliwiającym na otaczającą rzeczywistość, a także wpływającym na potencjał kulturowy i społeczny regionu.

Koncepcja funkcjonowania placówki opiera się na czterech podstawowych filarach.

EDUKACJA
Prowadzimy edukację w zakresie kultury, sztuki, dziedzictwa lokalnego (historycznego, kulturowego). Podejmujemy się szeroko zakrojonych działań, które pomogą rozbudzać, rozwijać i wspierać pasje uczestników sekcji, poszerzać horyzonty zainteresowania naszych odbiorców, zdobywać nowe umiejętności.

ANIMACJA

Rozwijamy ideę animacji kulturalnej, czyli ożywiania lokalnej społeczności i pobudzania jej do działania poprzez inicjatywy realizowane w terenie, w przestrzeni miasta, innowacyjne, twórcze, angażujące w nieszablonowy sposób różnorodne grupy społeczne czy jednostki. Animacja jest dla nas doskonałym narzędziem rozwoju, dźwignią zmiany, metodą na wspieranie indywidualnych, oddolnych pomysłów będących najlepszym motorem do działania.

INTEGRACJA

Wspieramy integrację środowiska lokalnego poprzez realizację szeregu inicjatyw, imprez i programów wzmacniających poczucie tożsamości oraz przynależności. Prowadzimy działania łączące kultury, pokolenia, odmienne środowiska czy grupy społeczne. Tworzymy przestrzeń do wspólnego realizowania inicjatyw w obszarze sztuk wszelakich.

ROZWÓJ

Stawiamy na rozwój potencjału placówki, umiejętności kadry, rozwój kulturalny gminy i regionu.  Wspieramy działania trzeciego sektora a także promujemy wolontariat oraz postawy obywatelskie zarówno na terenie miasta i gminy Orneta, jak i w całej Polsce. Współpracujemy z organizacjami pozarządowymi jako istotnymi partnerami w kreowaniu rzeczywistości, a także instytucjami oraz placówkami kulturalnymi z całej Polski, od których otrzymujemy zastrzyki inspiracji, wiedzy i wsparcia.

Wierzymy, że wspólnie tworzymy nową jakość kultury!

Grudzień 2019